• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

СОРЕНТО (23)

 

1 ден  16.04.2020 Драч

Состанок со групата и поаѓање за Драч во 14:00 часот на паркингот паркингот кај спортски центар ‘’Борис Трајковски’’. Се патува преку граничниот премин Ќафасан. Пристигнување во Драч во вечерните часови. Во 23:00ч со брод заминување од  Драч за Бари. Ноќна пловидба.


2 ден  17.04.2020 Бари-Неапол- Соренто

Пристигнување во Бари во раните утрински часови. Патот продолжува за Соренто со попатна посета на Неапол. Пристигање во Неапол. Разглед на историскиот дел на градот кој е под заштита на УНЕСКО трговската улица Умберто,средновековниот замок, Кралската Палата, градската катедрала. Во попладневните часови се продолжува кон Соренто. Пристигнување  и сместување во хотел. Слободно време за индивидуални прошетки. Ноќевање.


3 ден  18.04.2020 КАПРИ-ПОСИТАНО-АМАЛФИ

Појадок. После појадокот следи  факултативен излет  со брод  до монденското летувалиште Капри. Разглед на градот: Плавата пештера, малата марина-Marina Piccol. Слободно време за индивидуални прошетки . Враќање во Соренто и посета на  Амалфи и Поситано. Во попладневните часови враќање во Соренто. Слободно време. Ноќевање.


4 ден  19.04.2020 Соренто - Помпеја - Везув- Соренто

Појадок. После појадокот следи факултативна посета на античкиот град Помпеја кој е потопен со вулканска лава и целосно уништен од последната ерупција на вулканот Везув. Денеска поголем дел од  античкиот град е откриен, a бројните куќи , фонтани, театри, јавни бањи сведочат за средновековниот живот во истиот. По Помпеја се посетува вулканот  Везув. Во попладневните часови по предвиденото време за посета на Националниот парк Везув и кратерот на истоимениот вулкан враќање во хотел. Вечера.Ноќевање. ( Напомена: редоследот на активностите за овој ден може да биде сменет во зависнот од работното време на локалитетите).


5 ден  20.04.2020 Соренто – Бари – Драч

Појадок. По појадокот напуштање на собите и заминување кон Бари. Пристигнување во Бари и слободно време за индивидуални активности. Во вечерните часови пловидба кон Драч.


6 ден  21.04.2020 Драч 

Во утринските часови пристигнување на пристаништето во Бари. По извршената царинска контрола патувањето продолжува кон Скопје. Пристигнување во Скопје во попладневните часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ЗА УПЛАТИ ДО 15.02: 299€/ 18.540 ден.

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:329€/ 20.400 ден.


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

Превоз со високотуристички автобус

Карта за траект (седиште на дек): Драч – Бари – Драч:

3 Ноќевање со појадок во хотел со 3*  во Соренто

Разгледи според програмата, попатна посета на Неапол

Организација, реализација и придружник на патувањето

Организиран трансфер од Охрид, Битола, Прилеп, Кавадарци (Дреново), Струмица, Штип, Велес      

* Трансферот може да биде во раните утрински часови, а враќањето во доцните вечерни часови


ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

Влезници за  Помпеја и Везув – 65 Еур

Факултативна посет на Капри и Амалфи и Позитано – 115 Еур

Туристичка такса  (3-5€ по лице на ден) се плаќа на рецепција

Доплата за надворешна кабина со прозор и тоалет: 70 Еур по лице

Патничко осигурување 

Доплата за еднокреветна соба 5.580 денари