• Бул. Ослободување
 • Лок. 8, 6250 Кичево

Будимпешта - Божиќен базар (22)

Програма

Ден 1
07.12.2022 – среда

Состанок со групата во Скопјe. Ноќно возење преку Србија со попатни паузи за одмор и царински формалности.

Ден 2
08.12.2022 - четврток

Пристигнување во Будимпешта во утринските часови. Следува разглед на градот со локален водич: плоштадот на хероите, Парламентот, Кралската палата, Рибарската тврдина, Цитаделата, црквите Св. Стефан и Св. Матеј, улиците: Андраши, Ракоци и Ваци, мостовите на Дунав. Сместување во хотел. Слободно време. Вечерта крстарење со брод по Дунав (факултативно). Враќање во хотел. Ноќевање.

Ден 3
09.12.2022 - петок

Појадок. После појадокот се упатуваме на прошетка до живописното гратче Сент Андреа (факултативно), во близината на Будимпешта, во кое се негуваат старата архитектура и народни ракотворби и кое е богато со голем број винотеки, рибни ресторани, музеи, галерии и цркви.Попатна посета на базиликата Естергом посветена на Пресвета Богородица и на Светиот Адалберт. Враќање назад во Будимпешта. Вечерта факултативна вечера во национален ресторан Чарда. Ноќевање.

Ден 4
10.12.2022 - сабота

Појадок.Посета на шопинг центар Арена. Слободно време за индивидуални активности. По договор со представникот, поаѓање за Скопје. Ноќно патување преку Србија, со попатни паузи за одмор и царински формалности. Пристигнување во Скопје следниот ден во утринските часови.

 

Цена : 129 еур

 

Во цената на аранжманотe вклучено:

 • Превоз со туристички автобус на дадените дестинации;
 • Сместување во хоте 3*, во Будимпешта на база 2 ноќевања со појадок;
 • Професионален туристички придружник од агенцијата;
 • Организација и реализација на аранжманот.

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 • Разглед на Будимпешта со локален водич - 15 евра;
 • Крстарење со брод по Дунав - 20 евра;
 • Посета на Сент Андреа - 20 евра:
 • Факултативна вечера во национален ресторан (40 еур)
 • Влезници за музеите и културно - историските споменици;
 • Задолжително патничко - здравствено осигурување;
 • Доплата за еднокреветна соба.

Општи напомени:

 • ·         Резервација се прави со уплата на 50% од вкупниот износ на аранжманот;
 • ·         Целосна уплата на аранжманот е 15 дена пред почетокот на истиот;
 • ·         Цените на аранжманот се дадени во евра за уплата во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 мкд;
 • ·         За реализација на аранжманот се потребни минимум пријавени 40 патника;
 • ·         За ова патување мора да имате пасош кој има важност од минимум 90 дена по завршувањето на аранжманот,
 • ·         Организаторот го задржува правото да ја промени цената на аранжманот во случај на промена на цената на превозот или хотелот;
 • ·         Во случај на недоволен број на пријавени патници организаторот го задржува правото да го откаже во целост аранжманот 5 дена пред датумот на започнување на истиот;
 • ·         Организаторот го задржува правото за промена на цените на факултативните излети, во случај на промена на цената на влезниците на локалитетите и музеите;
 • ·         За време на разгледите на градовите наведени во програмата не се предвидени посети на внатрешноста на јавните згради, институции или културни споменици, освен ако тоа не е посебно нагласено во програмата;
 • ·         Организаторот го задржува правото за промена на редоследот на реализација на програмата;
 • ·         Организаторот на патувањето го задржува правото за промена на програмата за патување во случај на непредвидени објективни причини, како на пример: застој на граница, доцнење на летот, застој во сообраќајот, затвореност на некој од локалитетите предвиден за посета и слично.