• Бул. Ослободување
  • Лок. 8, 6250 Кичево

ИСТАНБУЛ - 2 ноќи (5)

ПРОГРАМА:

20.05.22 Поаѓање на групата во 18 ч, преку Грција, ноќно возење со попатни одмори.

21.05.22 Пристигнување во Истанбул во утринските часови.Сместување во хотел.Слободно време за шопинг во Капали и Аксарај Чаршија. Факултативна вечера во ресторан со ориентална програма и мени на турската кујна. Нокевање.                                                                                                                                       

22.05.22 Појадок. Со локален водич, факултативна посета на дворецот Долмабахче Сарај-последна резиденција на Отоманската Империја.Потоа рганизирано панорамско разгледување на градот со локален  водич: Римскиот аквадукт, Цариградската Патријаршија, мостот Галата, Хиподромот, Сината (Султанахмед)џамија-вклучен влез,Аја Софија-вклучен влез и Топкапи-музеј -влез во двор. Вечерта посета на стариот кварт со етно ресторани-Кумкапи. Ноќевање.

23.05.22 Појадок. Факултативно крстарење со брод по Босфорот, со локален водич, а потоа се продолжува до Азискиот дел-Чамлиџе и  мостовите на Босфорот,како и факултативна посета на највискоката зграда во Европа Sapphire Seyir Terası која на последниот спрат нуди неверојатна панорама на Истанбул,со можност преку4д симулации да се видат најпознатите знаменитости на градот.Слободно време на улицата  и плоштадот Таксим,а потоа посета на трговскиот шопинг центар ФОРУМ во кој се наоѓа аквариумот Turkuazzoo. Поаѓање за Македонија преку Грција,ноќно  возење со попатни одмори.

24.05.22 Пристигнување во Македонија во утринските часот.


                                               ЦЕНА: 5500 денари (89 еур)-редовна цена                                                                                                       

За уплати до 10.05., а по повод 30год.од Бран = 4950 ден.(79.9еур)          

Во цената е вклучено:

– автобуски превоз на дадената релација

-2 ноќ/појадок во хотел со 3* во центарот на  Истанбул

 – разгледување на Истанбул со локален водич

 – посета на Мостовите на Босфорот и Азискиот дел-Чамлиџе со локален водич

 – организација и лиценциран придружник на патувањето                                                                                             

 

Во цената не е пресметано:

– патничко здравствено осигурување – задолжително

 – факултативно крстарење со брод по Босфорот – (20 евра)

– факултативна посета на палатата Долма Бахче со водич – (30 евра)

– факултативна вечера во национален ресторан  со програма – (30 евра)

– факултативна посета на Сафир сеир тераса (превоз,влез и 4Д-проекција)-20еур

– влезници за културно-историските споменици


 Напомена: Краен рок на пријавување до 17.05.2022

За реализација на програмата потребен е минимум од 40 патници.