ТУРСКА РИВИЕРА 7 нокји (17)

Неповторливо доживување на Tурската ривиера
Кушадаси -Памук Кале-Мармарис-Островот на Клеопатра- Саримсакли- Ајвалик

 

(11.06.2023-20.06.2023)

Комплетна програма со 7 ноќевања без никакви доплати:

All Inclusive + 2 полупансиони ручеци

 

Многу изненадувања ќе открие ова патување! Егејското и Средоземното Море ќе Ве милуваат со својата медитеранска клима... Ќе зачекорите на памучните карпи на Памук Кале, ќе уживате во раскошниот колорит низ улиците на Кушадаси... Приморскиот град Мармарис, некогашното заспано рибарско село ќе Ви посака добредојде на Медитеранскиот Брег... Ќе се восхитувате на неверојатната убавина на островот Седир каде илјадници години порано египетската кралица Клеопатра и римскиот војсководец Марко Антониј поминале среќни моменти од нивната љубов ... И на крај, ќе уживате во прекрасниот залез на сонцето! 

 

Прв ден: 11.06.2023 (недела)- Кавадарци-Скопје-Едрене-Чанак Кале

 

12.00 часот заминување на групата од Скопје и во 14.00 часот од Кавадарци кон Турција. Дневно и ноќно возење преку Република Грција со попатни застанувања и одмори. Во утринските часови пристигнување во Галиполе и преминување на Дарданелите. Пристигнување во Азискиот дел на Турција, во Чанак Кале.

 

Втор ден: 12.06.2023 (понеделник)- Чанак Кале-Кушадаси

 

Краток одмор од патувањето и панорамско разгледување на Чанак Кале со фото пауза пред макетата на коњот користен во текот на снимањето на филмот Троја. Продолжување на патувањето покрај планината Ида и Бергамо кон Кушадаси. Во попладневните часови пристигнување во Кушадаси. Сместување во хотел „Karaaslan“ 4****во центарот на градот (https://www.karaaslanhotels.com/ ). Слободно време за одмор од патувањето и за индивидуални активности. Вечера. Ноќевање. 


Трет ден: 13.06.2023 (вторник)- Кушадаси-Памук Кале

 

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување на групата кон Памук Кале со попатнапосета на хотелскиот комплекс со термални извори „Пам“. Единствена можност за мачкање со лековита кал и користење на базените со термална вода. Ручек на богата шведска маса. По ова несекојдневно доживување,организирана посета на единствениот природен феномен во светот-Памук Кале, античкиот Хиераполис иизворот на Клеопатра. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови сместување на групата во „Herakles“ 3 *** во селото Karahayit, првиот термален хотел во Памук Кале лиценциран од Министерството за здравство на Турција (http://www.heraklestermal.com.tr/). Хотелот располага со надворешен базен и со спа центар во кој внатрешниот базен има лековита термална вода, а во бањата во секоја хотелска соба има минерална вода. Слободно време за одмор и релаксација. Вечера. Можност да прошетате низ центарот на селото и да го почувствувате автентичниот турски амбиент. Ноќевање.

 

Четврти ден14.06.2023 (среда)- Памук Кале-Мармарис

 

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување на групата кон преубавиот Мармарис, градот распослан на местото каде се спојуваат Егејското и Средоземното Море, едно од најпознатите турски летувалишта. По пристигнувањето следи панорамски разглед на градот, а потоа сместување на групата во хотелот „Blue Bay Platinum“ 5***** (http://www.bluebayplatinum.com/). Слободно попладне за индивидуални активности и за уживање во хотелскиот комплекс кој се наоѓа во непосредна близина на морскиот брег. Слободен ден за уживање во содржините на хотелот (услугата во хотелот е на принцип се` вклучено- All Inclusive). Ноќевање.

 

Петти ден: 15.06.2023 (четврток)- Мармарис-Островот на Клеопатра

 

Појадок. Заминуваме на целодневна организирана посета на островот Седир, познат како островот на Клеопатра, рајско парче на земјата заштитено од Министерството за култура на Турција како национално богатство. Легендата вели дека сакајќи со уникатен венчален подарок да ја израдува Клеопатра откако се согласила да се омажи за него, римскиот војсководец Марко Антониј наредил на островот да бидат донесени 60 бродови песок од Египет. Овој уникатен песок постои само на две места во светот и има интересни карактеристики: песокот гори на оган, во минерална вода се зголемува и се движи доколку се набљудува под лупа. Слободно време за уживање во прекрасната морска вода во заливот во кој пред илјадници години се бањала египетската кралица Клеопатра. Организиран ручек на бродот кој за време на пловидбата застанува за пливање и фотографирање на најубавите заливи на Мармарис. Во попладневните часови враќање назад во Мармарис. Вечера во хотелот. Ноќевање.

 

Шести ден: 16.06.2023 (петок)- Мармарис

 

Појадок. Слободен ден за плажа и за уживање во содржините на хотелот -користење на надворешните базени. Ноќевање.

 

Седми ден: 17.06.2023 (сабота)- Мармарис-Саримсакли

 

Појадок. Одјавување од хотелот и заминување кон Саримсакли, приморски град на самиот брег на Егејското Море. Она што е посебно карактеристично за ова туристичко место се исклучително добрите климатски услови - по препорака на Светската Здравствена Организација градот се наоѓа на првото место во Европа и второ во светот по лечење на дишните органи кај децата и возрасните. Со само 0,5 % влажност во воздухот, Саримсакли припаѓа на таканаречените воздушни бањи. Сместување во „Mushohotel“ 4**** (https://www.mushootel.com/) на самиот морски брег. Вечера. Ноќевање.

 

Осми ден: 18.06.2023 (недела)- Саримсакли

 

Појадок. Слободен ден за плажа и за уживање во содржините на хотелот -користење на надворешните базени (услугата во овој хотел е на принцип се` вклучено- All Inclusive). Ноќевање.

 

Девети ден: 19.06.2023 (понеделник)- Саримсакли-Ајвалик-Чанак Кале-Скопје-Кавадарци

 

Појадок. Слободно претпладне за плажа и индивидуални прошетки. Ручек. Во договореното време се одјавуваме од хотелот и заминуваме кон Ајвалик, градот што го карактеризираат мали медитерански тесни улици со живописни ресторани и дуќани. Немојте да се изненадите доколку низ улиците слушнете како се зборува на грчки јазик; градот со години бил под влијание и на Грција и на Турција, за конечно во 1922 година да и` припадне на Турција. Слободно време за индивидуални прошетки. Во попладневните часови заминување кон Македонија преку протокот Дарданели. Ноќно возење преку РепубликаБугарија со попатни застанувања и одмори.Пристигнувањево Македонија во пладневните часови во вторник, на 20. јуни.

 

Промотивна цена за уплата до 28.04.2023.....559 евра (34.660 денари)

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ.........579 евра (35.900 денари)

(плаќање во денарска противвредност)

 

Во цената на аранжманот се вклучени следните услуги:

 

- Превоз со туристички автобус на наведената релација

- Еден полупансион (ноќевање, појадок и вечера-шведска маса) во хотелот „Karaaslan“ 4**** во Кушадаси

- Еден полупансион (ноќевање, појадок и вечера-шведска маса) во хотелот „Herakles“ 3 *** во Karahayit

(Памук Кале)

- Три ALL Inclusive (се` вклучено) во хотелот „Blue Bay Platinum“ 5*****во Мармарис

- Два ALL Inclusive (се` вклучено) во хотелот„Mushohotel“ 4****во Саримсакли

- Организирана посета на Памук Кале со вклучена влезница, користење на калните бањи и базените со термална вода во хотел „Пам“ и ручек на шведска маса

- Целодневен излет со брод до островот на Клеопатра со вклучен ручек на бродот

- Лиценциран локален туристички водич

- Организација на аранжманот и лиценциран придружник на патувањето

 

Во цената на аранжманот не е вклучено:

 

- Доплата за еднокреветна соба - 220 евра

- Патничко осигурување

 

 

Услови за деца: До 4 години бесплатно. За деца од 4-12 години (во придружба на две возрасни лица) се плаќа 70 % од аранжманот

 

 

За реализација на патувањето потребни се минимум 35 патници